Sprchový kout na zahradě

1.Změna je život

V rámci otužování a zdravého životního stylu můžeme na několik měsíců v roce domácí sprchový kout vyměnit za solární sprchu na zahradě. Pokud uvažujeme o pořízení bazénu, jeho součástí by měla být samozřejmě i sprcha, která by zabránila nejen zanesení nečistot, ale i snížila spotřebu prostředků na čištění bazénu. Solární sprchy lze však pořídit i samostatně, jsou nejen přenosné, závěsné, ale i pevné, které je možné přidělat k pevnému povrchu na místo, kde je sluneční záření intenzivní, abychom sprchu mohli využívat od jara do podzimu. Montáž je jednoduchá a zvládne ji každý, kdo je alespoň trocho manuálně zručný. Co se týče zásobníku vody, měl by mít obsah nejméně 20 litrů, voda se díky slunci dokáže ohřát až na         60 ºC.
sprcha na pláži

2. Proč si pořídit solární sprchu

Solární sprcha má několik výhod, nijak nezatíží náš rodinný rozpočet, obejde se bez přívodu elektrické energie, na trhu je dostatečný výběr jak ve sprchovacích hlavicích, tak i samotných dekorů. Montáž je snadno proveditelná napojením na zahradní hadici, dalším plusem je ekologický ohřev vody a libovolná regulace teploty. U bazénu využijeme kohoutek pro opláchnutí nohou. Cena se pohybuje u levnějších modelů kolem 2 000,- Kč, dražší zhotovené z hliníku stojí i 10 000,- Kč.
sprcha pod širým nebem

3. Údržba

I když se zdá, že venkovní sprcha nevyžaduje žádnou údržbu, po více jak třech dnech nepoužívání bychom měli vodu vyměnit, aby nedošlo k množení bakterií. U tvrdé vody budeme muset provádět čištění od vodního kamene, nejlépe octem. Před zazimováním sprchu vypustíme, všechny části pečlivě usušíme a uložíme.

4. Sprcha vlastní výroby

Solární sprchu je možné si vyrobit i doma, budeme tak mít na zahradě jedinečný originál. Postačí k tomu nádrž, důležité je, aby těsnila a tu pak zavěsit na železnou konstrukci. Poté stačí hadicí napustit nádrž a kohoutkem řídit průtok vody. Sprchu dovybavíme sprchovací hlavicí a doladíme drobnostmi.