Obývací pokoj jako herna pro děti?

Obývací pokoj by měl sloužit především k relaxaci a odpočinku, ale také jako centrum společenského života vaší rodiny a známých. Někdo ho však využívá také jako pracovnu, jídelnu či dokonce jako prostor ke spaní. Když do rodiny přibudou děti, začnou ho postupně využívat také oni. Nenápadně se začnou v obýváku roztahovat, a ani nedbají toho, že mají svůj vlastní dětský pokoj. Mnohým dětem se totiž v pokojíčku nechce zůstávat o samotě, a tak se přesouvají i se svými hračkami do společných prostor. Pro mnohé rodiče je to praktické řešení, jak mít děti pod dozorem, a tak ani neprotestují, aby si šly děti hrát raději do pokojíčku. Prostor v obýváku by však měl být především upraven tak, aby byl pro hrající si děti bezpečný.

pokoj

Bezpečí především

Protože si děti dovedou vymyslet i ty nejnevymyslitelnější věci na světě, může se pro ně obývací pokoj stát nebezpečným. Proto byste měli v první řadě myslet na bezpečí svých dětí, a vybavit obývák jen takovými věcmi, u kterých nebude hrozit jakékoliv nebezpečí úrazu. Předem tak zabráníte nepříjemných okamžikům.

pokojíček

Jen kousek nestačí

Pokud dětem dovolíte, aby si hrály v obývacím pokoji, musíte počítat s tím, že ho zaberou celý. Je totiž úplně jedno, že jim vyčleníte jen určitou část prostoru. Děti stejně budou prolínat své hry po celé místnosti. Počítejte tedy s tím, že obývák ovládnou kostky, všemožné hry, autíčka, panenky, kousky papírků, lepidel, pastelek, skládaček a mnoho dalšího. Proto bude vhodné, když dětem vyčleníte také nějakou skříňku či spodní zásuvky k tomu, aby si tam mohly své věci uklízet, a nemusely je stěhovat vždy do dětského pokojíčku. Vhodný také bude stoleček a malé židličky, které nezaberou tolik místa, ale děti tak získají svůj koutek. Část zdí můžete navíc polepit nalepovací fólií s tabulí, ostatní pak vymalovat tak, aby byl obývací pokoj barevně propojen s dětským koutkem. Pokud jejich koutek ale chcete raději opticky oddělit, zvolte třeba kousek koberce, kus nábytku nebo například paravan, čímž hrací koutek dokonale ohraničíte.

Obývací pokoj jako herna pro děti?
4.2 (83.13%)32