Obývací pokoj jako herna pro děti?

Obývací pokoj by měl sloužit především k relaxaci a odpočinku, ale také jako centrum společenského života vaší rodiny a známých. Někdo ho však využívá také jako pracovnu, jídelnu či dokonce jako prostor ke spaní. Když do rodiny přibudou děti, začnou ho postupně využívat také oni. Nenápadně se začnou v obýváku roztahovat, a ani nedbají toho, že mají svůj vlastní dětský pokoj. Mnohým dětem se totiž v pokojíčku nechce zůstávat o samotě, a tak se přesouvají i se svými hračkami do společných prostor. Pro mnohé rodiče je to praktické řešení, jak mít děti pod dozorem, a tak ani neprotestují, aby si šly děti hrát raději do pokojíčku. Prostor v obýváku by však měl být především upraven tak, aby byl pro hrající si děti bezpečný.

pokoj

Bezpečí především

Protože si děti dovedou vymyslet i ty nejnevymyslitelnější věci na světě, může se pro ně obývací pokoj stát nebezpečným. Proto byste měli v první řadě myslet na bezpečí svých dětí, a vybavit obývák jen takovými věcmi, u kterých nebude hrozit jakékoliv nebezpečí úrazu. Předem tak zabráníte nepříjemných okamžikům.

pokojíček

Jen kousek nestačí

Pokud dětem dovolíte, aby si hrály v obývacím pokoji, musíte počítat s tím, že ho zaberou celý. Je totiž úplně jedno, že jim vyčleníte jen určitou část prostoru. Děti stejně budou prolínat své hry po celé místnosti. Počítejte tedy s tím, že obývák ovládnou kostky, všemožné hry, autíčka, panenky, kousky papírků, lepidel, pastelek, skládaček a mnoho dalšího. Proto bude vhodné, když dětem vyčleníte také nějakou skříňku či spodní zásuvky k tomu, aby si tam mohly své věci uklízet, a nemusely je stěhovat vždy do dětského pokojíčku. Vhodný také bude stoleček a malé židličky, které nezaberou tolik místa, ale děti tak získají svůj koutek. Část zdí můžete navíc polepit nalepovací fólií s tabulí, ostatní pak vymalovat tak, aby byl obývací pokoj barevně propojen s dětským koutkem. Pokud jejich koutek ale chcete raději opticky oddělit, zvolte třeba kousek koberce, kus nábytku nebo například paravan, čímž hrací koutek dokonale ohraničíte.