Na co bychom se měli zaměřit při nákupu žárovek do automobilových reflektorů

Zda poskytuje žárovka dostatek světla

Jedna z nejpodstatnějších věcí, na kterou se musíte zaměřit, je hodnota světelného toku. Ten musí totiž dosahovat přesných hodnot, zčásti limitovaných dokonce zákonem o provozu vozidel na pozemních komunikacích. Světelný tok musí být v rozmezí 1400 – 1500 lumen. Slabší výkon žárovek se nedoporučuje vzhledem k nedostatečnému osvitu prostoru před vozidlem. A naopak vyšší hodnotu, než 1500 lm vyhláška nepovoluje kvůli nebezpečí oslňování řidičů protijedoucích vozidel.
oranžové lamborghini.jpg

Napětí a příkon světelného zdroje

U autožárovek H4 je povolený příkon 60/55 W a u žárovek H7 pouze 55 W. Vyšší příkony (a s tím související i vyšší intenzita světla) jsou povoleny pouze u vozidel mimo veřejné dopravní komunikace, např. pro automobilové závody.

Životnost

Každý z vás si jistě snadno zapamatuje, že mezi životností a výkonem žárovek platí jednoduchá matematická rovnice nepřímé úměry – čím je vyšší výkon (světelný tok), tím kratší životnost. Některé žárovky mají i dvojnásobně vyšší životnost, což se ovšem logicky musí projevit na slabším osvitu. Žárovky také výrobci zpravidla nabízí dvojího typu. Buď jsou to výkonnostní modely pro optimální osvit vozové cesty včetně krajnice, což zvyšuje bezpečnost v případě špatně viditelných objektů, např. chodců a cyklistů, anebo se zaměřují na dlouhou životnost výrobků. Řidiči se tedy mohou libovolně rozhodnout, k jakému modelu se přiklonit, zda upřednostnit osvit, nebo životnost žárovek. Legislativa povoluje oba typy žárovek.
přední světlomet.jpg

Barva žárovky

Povolená barva vydávaného světla je pouze bílá. Někteří výrobci nabízí namodralé světlo, které se ještě vejde do limitu povoleného zákonem. Toto světlo napodobuje xenonové žárovky luxusních vozů. Modré (ani jiné) barevné spektrum žárovek však povoleno není, a to z důvodu nedostatečného osvětlení vozovky.

Značkovou, nebo neznačkovou

Zde opět platí jednoduché matematické pravidlo, resp. tentokrát přímá úměra značky a kvality. Značkový výrobek totiž musí splňovat určitý standard, který výrobce garantuje. Je prakticky (téměř) vyloučeno, že u značkové žárovky narazíte na vadný kus vzešlý z výroby. Výrobce zároveň zaručuje u všech produktů předpokládanou životnost. Zakoupením neznačkové levné varianty se naopak vystavujete zbytečnému riziku praskání vláken žárovek po několika desítkách hodin provozu, případně špatnému osvitu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup