I družstevní byt je dobrý


Jak už mnozí z nás dobře vědí, nejsou nemovitosti rozhodně žádná laciná záležitost. Když si chce někdo nějakou koupit, musí nevyhnutelně počítat s tím, že to nebude žádný malý výdaj. A velice často si musíme při koupi takové nemovitosti brát i půjčku, zpravidla hypotéku, abychom na něco takového vůbec měli, když to potřebujeme. Čímž se pak na dlouhá léta dopředu zadlužujeme.

počítání peněz

Když chce někdo bydlet a shání tudíž dům nebo byt, zažádá si právě o hypotéku. A když ji dostane, může si koupit vytoužený objekt, bydlet a splácet. Přestože takový člověk sám na onu nemovitost ještě peníze nemá, už ji může získat na úvěr. Může, ale také nemusí. Hypotéky jsou totiž také jenom půjčky, a pokud chce člověk tudíž nějakou dostat, musí doložit, že ji bude schopen splácet. A při těch cenách…

Někdy by si zkrátka člověk chtěl byt koupit, ale nejen že nemá na takovou nemovitost, ale nemá dokonce ani na to, aby splácel hypotéku, kterou pro takový účel potřebuje. A pak si zkrátka vlastní soukromé bydlení nesežene, třeba i jenom kvůli několika korunám, jež mu ke splácení chybí.

dům z bankovek

A protože se bydlet chce, musí se najít nějaké jiné řešení. A tím, co se pak může hodit, je hypotéka na družstevní byt. Je totiž rovněž docela známou pravdou, že jsou družstevní byty levnější než ty soukromé. A tudíž si na ně není třeba půjčovat tolik peněz. A když člověku stačí menší půjčka, spíše na ni dosáhne. A tak je vlastně dobře, že si lze vzít nebankovní hypotéku i na byt družstevní. Protože ten si tedy může člověk spíše dovolit, a přitom se tu bydlí vlastně docela stejně a rozdíl mezi družstevním a soukromým bytem je jen nepatrný. Tak nepatrný, že to určitě stojí za zvážení, když člověk nemá ani na hypotéku peněz nazbyt.

A proč byste třeba i vy nezvolili raději družstevní bydlení, když je to výhodnější a možná také jediné dosažitelné?