Vše, co jste nevěděli o žirafách

Proč má žirafa dlouhý krk?
                Na tuto otázku našli vědci hned dvě odpovědi. Za prvé v prostředí, ve kterém se žirafy přirozeně pohybují, nenalézají žirafy mnoho potravy. Díky své výšce však mohou okusovat listy akácií z nejvyšších stromových pater, kam jiná zvířata nedosáhnou. Samice, které jsou menší než samci, spásají vegetaci ve výšce 1,5 až 2,5m. Samci se dostanou až do výšky 5m. Za druhé zde máme důvod spojený s rozmnožováním. Samec, který se může pochlubit dlouhým krkem, dává samici najevo svou dobrou kondici. Samci dokonce využívají své dlouhé krky k boji s ostatními samci. Samci se nejprve obcházejí, dále se do sebe krky zaklesnou a přetlačují se. Pokud ani tím souboj neskončí, začnou samci krky mávat a hlavou s růžky se snaží soupeře zasáhnout do citlivých míst, jako jsou boky či břicho. Nejsilnější samec pak získá největší počet samic a zplodí nejvíc potomků.
žirafa s mládětem
Jak dlouhý je žirafí jazyk?
                Býložravé žirafy tráví konzumací listí a pití až 12 hodin denně. K přitáhnutí větví s listy využívají svůj dlouhý fialový jazyk, který může mít délku až 40 cm. Žirafy mají pevnou kůži na pyscích i na jazyku, aby je nepopíchaly ostré trny akácií.
hlava žirafy
Má žirafa opravdu stejný počet krčních obratlů jako člověk?
                Dlouho tento názor přetrvával, protože teprve nedávno vědci zjistiti, že žirafy mají v páteři krčních obratlů osm. Zato hrudní páteř je o jeden obratel kratší, než je tomu u člověka, a tak byl právě poslední krční obratel zaměňován za obratel hrudní.

Kolik času denně žirafa prospí?
Workoholici by mohli žirafám závidět, neboť jim stačí pouhých dvacet minut spánku denně. A ještě si tuto krátkou dobu rozdělí do několika částí. Žirafy dokážou spát ve stoje. Poloha vleže, kdy si krk natáhnou dozadu podél těla, není totiž příliš bezpečná.

Co znamená, že je žirafa mimochodník?
Chůze žiraf je houpavá. Je to způsobeno tím, že vždy vykročí vpřed oběma nohama na jedné straně. V běhu se dokáže žirafa pohybovat rychlostí až 50 km/h.
Jak dlouho je žirafa březí?
žirafy
Žirafy mívají většinou jedno mládě (výjimečně dvě), které se rodí po 14 až 15 měsících od početí. Mládě při porodu padá z výšky kolem 2,5m. Narozené mládě měří samo necelé dva metry. Za několik hodin po narození se staví na nohy a následuje svou matku.