Pozitivní výsledek screeningového vyšetření nastávající maminky

Každá nastávající maminka si v dnešní době prochází mnoha vyšetřeními, k těm nejdůležitějším patří prvotrimestrální screening, který, jak název napovídá, probíhá v prvním trimestru a kombinuje výsledky speciálního ultrazvukového vyšetření a výsledků z odebrané krve. Jeho cílem je včasné zachycení nejčastějších odchylek.
Když jsou výsledky negativní, oddechneme si, v několika případech se ale stává, že výsledky prováděných vyšetření vyjdou pozitivně. V takovém případě se obvykle začneme nervovat a děsí nás černé scénáře. K těm však ještě není důvod, prozatím. Tyto výsledky jsou často takzvaně falešně pozitivní a jsou na místě další vyšetření, která je mohou vyvrátit či potvrdit.

ultrazvuk

Co vás čeká dále

V případě, že i vaše výsledky vyjdou pozitivně, neváhejte se obrátit na nás, pomůžeme vám situaci řešit http://www.fetmed.cz/cz/rubriky/miminko-jsi-v-poradku/co-znamena-pozitivni-vysledek-screeningu/.
Obavy zatím nejsou na místě, citlivě vám vysvětlíme, co vás čeká, a seznámíme vás se všemi možnostmi. Konečné rozhodnutí je jen na vás a my ho budeme respektovat.

Po zjištění pozitivních výsledků jsou na místě následující možnosti vyšetření:
·         Neinvazivní prenatální test probíhá vyšetřením krve matky, ve které je v určitém množství obsažena i DNA nenarozeného dítěte a moderní metody ji již umí využít a prozkoumat. Úspěšnost této metody z hlediska spolehlivosti výsledků je 99%, není tedy stoprocentní.
 
·         Invazivní vyšetření v podobě aminocentézy nebo chloriocentézy, známé jako odběr chloriových klků. Tato vyšetření jsou stoprocentně spolehlivá, co se konečného výsledku týká, je však nutné počítat i s jistými riziky, vzhledem k tomu, že jde o vyšetření invazivní.

ultrazvuk

V několika málo případech se bohužel stává, že pozitivní výsledek je těmito upřesňujícími postupy potvrzen. Pak na vás čeká náročné rozhodnutí, jak postupovat dále, zda si miminko ponecháte či nikoli.