Lotus – bílý květ

Lotus je společnost známá nejen navrhováním, ale také stavěním sportovních, sériových i závodních vozů, které vynikají výbornou ovladatelností a extrémně nízkou hmotností. Není proto divu, že si tuto tradiční britskou značku Lotus oblíbil nejen filmový James Bond, ale také slavný pilot formule 1 Mario Andretti.
Lotus byl založen v roce 1952 vlivným inženýrem Colinem Chapmanem ve východní Anglii 16 kilomerů od Norwich. První továrnu sice měl ve staré stáji, ale protože se výrobě dařilo, dařilo se také rozvoji firmy. Výroba vozů však nebyla jedinou pýchou Lotusu. Jeho tým se totiž aktivně a velmi konkurenceschopně účastnil Formule 1, a to až do roku 1994, což Lotus vyzvedlo na výsluní. Ve Formuli dokonce získali sedm konstruktérských titulů.
model Lotusu
Protože však Chapmane v roce 1982 zemřel, byla jeho společnost postupně koupena různými firmami. Ovšem ekonomická krize i změna chuti zákazníků, kteří raději dali přednost robustnějším modelům, které Lotus nevyrábí, způsobila velký finanční propad.
volant Lotusu
Až letos Lotus přilákal investora z Číny – magnáta Li Šu-fua, který ve většinovém podílu Lotus odkoupil. A tak Lotusu opět svitla naděje. Podmínkou však je vypracování plánu restrukturalizace a vývoj nových vozů. Posílí se také vývoz a oživí se aktivity na zahraničních trzích, což posune prodej daleko nad úroveň, a milovaná značka tak získá reálnou šanci na návrat na výsluní, což dokládají jednoduché počty – zatímco před pěti lety byl Lotus ve skoro pětimiliardové ztrátě, letos se už vrací do kladných čísel. Soběstačná společnost má radost ze zisků, a tím pádem také kladné plány do budoucna.
lotus exige
Lotus se dnes věnuje především výstavbě sportovních aut. Automobilka se však chce zaměřit i na něco jiného, a tak výjimkou nebudou ani nové SUV či elektromobily, které budou mít vyšší výkon než stávající auta, což by mělo zaručit nárůst mezinárodního prodeje.