Jakou barvu světla LED žárovky zvolit

Současné technické vymoženosti osvětlovací techniky umožňují zvolit doslova světlo na míru. Ještě před dvaceti lety něco takového vůbec nebylo možné, byli jsme omezeni řadou faktorů, především barvou bílého světla.
Obrovský pokrok jsme mohli zaznamenat především u vývoje inovací kompaktních zářivek a LED diodových zdrojů. Dávno pryč je doba, kdy jsme byli nuceni přistoupit na omezený barevný rozsah teplot chromatičnosti, což vedlo k nevhodnému osvětlení pracovních prostor i odpočinkových zón, šlo obvykle o kompromis, kdy bylo světlo pro práci příliš „teplé“, nebo naopak chladné a tudíž nevhodné k odpočinku. Jaké možnosti nabízí současný trh a jak se v nich orientovat?

žárovka

Teplá bílá

Na obalech osvětlovacích zdrojů se uvádí jak hodnota teploty chromatičnosti v Kelvinech, tak formou stručného výrazu „teplá, denní nebo studená bílá“. Výrobci tak zákazníkům usnadňují volbu, jaké svítidlo kam umístit. Teplá bílá znamená, že jde o barevný odstín vhodný pro navození relaxační atmosféry obývacího pokoje, dětského pokoje nebo ložnice. Tato barva je také nejžádanější a jsme na ni zvyklí, neboť připomíná osvit halogenovou nebo wolframovou žárovkou.

Denní bílá

Tímto specifickým termínem výrobci označují barvu světla neutrální, tedy v přechodové fázi mezi studenou a teplou. Ta je vhodná do vstupních vestibulů, schodišť, chodeb a do míst, kde je třeba zvýšit bdělost, např. do koupelen a kuchyní.

energie

Studená bílá

Lehce namodralý odstín LED žárovek slouží pro vybavení pracoviště dílny, psacího stolu, koutu pro švadleny, technického zázemí garáže a dalších kancelářských prostor a manuálních provozů či průmyslových objektů. Zároveň dobře osvětlují temná sklepení, kde hrozí riziko úrazu. Těmito svítidly by se také měly vybavit stoly s výpočetní technikou, učebny a posluchárny, kde je třeba udržet zvýšenou pozornost.

4/5 - (2 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup